Ukąszenie przez żmije
Ukąszenia węży stanowią szczególny rodzaj ran kąsanych. W Polsce w naturalnym środowisku występują przede wszystkim żmije zygzakowate i inne żmijowate. Niebezpieczeństwo mogą stanowić również węże z hodowli, na szczęście przypadki takich ukąszeń, jeżeli się zdarzają to bardzo rzadko, bądź wcale.
Rany takie najczęściej występują na stopach, tudzież w okolicy kostki. Mają charakterystyczny wygląd, dwóch małych ranek wielkości główki od szpilki, leżących obok siebie. Objawami ukąszenia są zazwyczaj miejscowy ból, zaczerwienienie czy obrzęk. Niebezpieczeństwem jest przedostanie się trucizny do krwioobiegu, skutkiem czego mogą być już zawroty głowy, duszność czy nawet zaburzenia pracy serca.
Przy udzielaniu pierwszej pomocy należy przede wszystkich zapobiegać dalszemu wchłanianiu się trucizny do układu krwionośnego. W tym celu zaleca się by poszkodowany położył się i wykonywał jak najmniej ruchów, gdyż w spoczynku przepływ krwi jest zredukowany i ryzyko ciągłego wchłaniania się trucizny ulega zmniejszeniu. Można również unieruchomić zranioną kończynę.
O zaistniałym zdarzeniu trzeba zawiadomić pogotowie ratunkowe. Należy również pamiętać o tym, aby nie wysysać trucizny z rany, gdyż może to doprowadzić do wchłonięcia trucizny również przez ratownika. Bezwzględnie powinno się zadbać o własne bezpieczeństwo. Ran także nie rozcinamy, nie wypalamy, nie dokonujemy żadnych manipulacji. Na pewno nie pomożemy, a poszkodowanego możemy narazić na dodatkowe infekcje, ból i powikłania.
Ukąszenie przez owady
W normalnych warunkach użądlenia przez pszczołę, osę czy szerszenia nie stanowią szczególnego zagrożenia, jeżeli jest to pojedyncze ukąszenie. Problem rozpoczyna się wtedy, kiedy poszkodowana osoba jest uczulona (cechuje się nadwrażliwością na jad owadów), wystarczy wtedy jedno użądlenie, by spowodować ostrą reakcję alergiczną, a większa liczba ukąszeń zwiększa ryzyko wystąpienia wstrząsu, prowadząc nierzadko do zgonu.
W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe. Co możemy uczynić w takim przypadku? Otóż jeśli istnieje taka możliwość należy usunąć źródło, czyli żądło. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie, tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni swojego działania, nie powodując pozostawienia części żądła w ranie. Nigdy też nie próbujemy wyciskać, tudzież wysysać pęcherza z jadem. Obrzęknięte okolice można obłożyć zimnym kompresem, co pozwoli ulżyć w bólu oraz zmniejszyć delikatnie obrzęk.
Pamiętaj, by nigdy nie zwlekać z powiadomieniem pogotowia ratunkowego. To też jest pomoc.