Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy

Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy

112 - Ogólny numer alarmowy / Номер екстреної допомоги / General emergency number

999 - Państwowe Ratownictwo Medyczne / Служби медичної допомоги / National Medical Emergency Service

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

 

  1. Pacjentowi, którego ta dokumentacja dotyczy za okazaniem dowodu tożsamości, np.: dowód osobisty, paszport.
  2. Przedstawicielowi ustawowemu pacjenta za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
    • rodzice, do chwili ukończenia przez dziecko 18 lat, za okazaniem swojego dowodu osobistego i metryki urodzenia dziecka,
    • opiekunowie ustanowieni przez sąd, za okazaniem stosownego orzeczenia (opieka nad małoletnim, opieka nad niepełnosprawnym lub ubezwłasnowolnionym, kurator, itp.)
  3. Osobie upoważnionej przez pacjenta, posiadającej pisemne upoważnienie z podpisem upoważniającego.
  4. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym, jak również osoba bliska*, chyba  że udostępnieniu  sprzeciwi się  inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia.

Sprzeciw pacjenta może być przełamany w dwóch sytuacjach, tzn.:

  • w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci pacjenta,
  • dla ochrony życia i zdrowia osoby bliskiej,
  • na  podstawie zgody wyrażonej przez sąd i określającej zakres udostępnienia dokumentacji.
  1. Podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.
  2. Organom władzy publicznej, w tym Rzecznikowi Praw Pacjenta, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom w ochronie zdrowia, a także Rzecznikowi Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności nadzoru i kontroli;
  3. a) podmiotom, o których mowa w 119 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli na zlecenie ministra właściwego do spraw zdrowia,
  4. b) upoważnionym przez podmiot, o którym mowa w 121 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, osobom wykonującym zawód medyczny, w zakresie niezbędnym do sprawowania nadzoru nad podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą,
  5. c) Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nią zadań określonych w 31n ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146),
  6. d) Agencji Badań Medycznych w zakresie określonym ustawą z dnia 21 lutego 2019 r. o Agencji Badań Medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2064).
  7. Ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem.
  8. Uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek.
  9. Organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem.
  10. Podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów.
  11. Zakładom ubezpieczeń, za zgodą pacjenta;
  12. a) komisjom lekarskim podległym ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, wojskowym komisjom lekarskim oraz komisjom lekarskim Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu, podległym Szefom właściwych Agencji.
  13. Osobom wykonującym zawód medyczny, w związku z prowadzeniem przeglądu akredytacyjnego podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. z 2023 r. poz. 1692) albo procedury uzyskiwania innych certyfikatów jakości, w zakresie niezbędnym do ich przeprowadzenia.
  14. Osobom wykonującym czynności kontrolne na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do ich przeprowadzenia.
  15. Członkom zespołów kontroli zakażeń szpitalnych, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909, 1938 z późn. zm.), w zakresie niezbędnym do wykonywania ich zadań.
  16. Dokumentacja medyczna może być udostępniona także szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych, bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy.

W przypadkach od 1 do 5 należy wypełnić „Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej”.

W przypadkach od 6 do 11 pisemny wniosek składa odpowiedni organ lub instytucja.   

* Przez osobę bliską należy rozumieć małżonka, krewnego do drugiego stopnia lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta (art.3 ust.1 pkt.2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

 

 

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej:

  1. Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
  2. Dokumentacja może być udostępniona w siedzibie SPZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, ul. Leśna 31 – sekcja ds. administracji i rozliczeń,
  • poprzez sporządzenie jej kopii, wyciągu, odpisu lub wydruku,
  • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po jego wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta (wyłączona zostaje możliwość wydania oryginałów pacjentowi na każde żądanie)
  1. W przypadku wydania oryginału dokumentacji medycznej należy:
  • pozostawić kopię lub pełny odpis wydanej dokumentacji,
  • przekazać dokumentację za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem jego zwrotu po wykorzystaniu.
  1. Koszty udostępnienia dokumentacji ponoszą podmioty lub organy występujące o ich udostępnienie.
  2. Udostępnienie dokumentacji na wniosek podmiotu lub organu uprawnionego odbywa się na podstawie decyzji Dyrektora SPZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy lub Z-cy dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
  3. W celu uzyskania wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez niego, składa pisemny „Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej”.
  4. W przypadku odbioru dokumentacji przez osobę upoważnioną dodatkowo należy złożyć „Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej”.

Załączniki do pobrania

Scroll to Top
Skip to content