Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy

Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy

112 - Ogólny numer alarmowy / Номер екстреної допомоги / General emergency number

999 - Państwowe Ratownictwo Medyczne / Служби медичної допомоги / National Medical Emergency Service

O nas

O nas

Historia Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy

 

W dniu 1 czerwca 2000 r. nastąpiło odłączenie ówczesnej Kolumny Transportu Sanitarnego od Zespołu Opieki Zdrowotnej i na podstawie uchwały nr X/90/99 z dnia 09.11.1999 r. został utworzony przez Radę Powiatu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Po wpisie do rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym i z chwilą rejestracji uzyskał on osobowość prawną.

 

Przedmiotowa jednostka powstała w wyniku zmian restrukturyzacyjnych, jakie dokonane zostały w służbie zdrowia w Powiecie Świdnickim. Decyzję tłumaczono również zmniejszeniem kosztów utrzymania oraz zwiększeniem jakości świadczonych usług. SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy działa na podstawie ustawy z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018, poz. 2190 z późn. zm.), którą należy uznać za podstawową dla całego systemu prawa obowiązującego w zakresie „ochrony zdrowia”, a także ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019, poz. 993), no i oczywiście o statut jednostki.

Podstawowym celem istnienia SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy jest świadczenie całodobowych usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do określonych zadań wg statutu jednostki należą:

 

  • udzielanie medycznych czynności ratunkowych w razie wypadku, urazu , porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodujących zagrożenia życia,
  • przewożenie środkami transportu sanitarnego osób, których stan zdrowia tego wymaga,
  • gromadzenie informacji o chorych, którym w związku z wypadkiem, nagłym zachorowaniem, nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia udzielono pomocy,
  • wykonanie usług transportowych na rzecz zakładów opieki zdrowotnej i innych podmiotów w oparciu o zawarte umowy,
  • prowadzenie Świdnickiej Szkoły Ratownictwa

 

W dniu 1 maja 2009 r. otwarto kolejną podstację Pogotowia Ratunkowego w Jaworzynie Śląskiej, to już trzecia podstacja obok Podstacji w Świebodzicach i Strzegomiu. Działanie ma na celu przyspieszenia czasu dotarcia zespołów ratownictwa medycznego do potrzebujących nagłej pomocy medycznej zwłaszcza w rejonach peryferyjnych naszego Powiatu.

W tym samym czasie wprowadzono również nową karetkę TS 11, której celem jest wykonywanie specjalistycznych transportów medycznych z lekarzem.

W 2000 roku z chwilą powstania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy powstały również ambulatoria świadczące usługi z zakresu ambulatoryjnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w Stacji Świdnica i Podstacji w Strzegomiu. Zaś 01.06.2008 r. powstało ambulatorium w podstacji Świebodzice. W dniu 01.10.2017 r. zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia nocną i świąteczną opiekę zdrowotną przejął Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

W czerwcu 2006 r. siedziba dyspozytorów medycznych Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy uległa przeniesieniu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieszczącego się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W ramach tego Centrum zostały połączone dwie najważniejsze służby naszego powiatu. Niestety sytuacja uległa zmianie w dniu 01.08. 2017 r. decyzją Wojewody Dolnośląskiego, na podstawie której na terenie województwa dolnośląskiego powstały tylko dwie zintegrowane dyspozytornie medyczne we Wrocławiu i Legnicy.

 

W pierwszych latach po odłączeniu się od struktury ZOZ-u SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy borykało się z licznymi problemami. Jednym z nich był stan techniczny pojazdów, który nie spełniał wymogów wyposażeniowych stawianych przez Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przejęte samochody z Kolumny Transportu Sanitarnego to osiem Polonezów Truck oraz jeden Mercedes Benz. Na dyrektora jednostki został mianowany wówczas Pan Donat Cierpik. Po roku urzędowania nowym dyrektorem na mocy uchwały nr 36/2001 Zarządu Powiatu w Świdnicy z dnia 12 czerwca 2001 r. został wybrany Krzysztof Świokło, który zaczął dostosowywać ambulanse do norm ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a także do norm unijnych PN-EN 1789:2007, gdzie dokładnie określono wymagania dotyczące funkcjonalności i wyposażenia ambulansów drogowych stosowanych do przewozu osób chorych lub rannych. 10 lipca 2007 r. uchwałą nr 118/2007 Zarządu Powiatu w Świdnicy wybrano nowego dyrektora jednostki Pana Zbigniewa Kołodziejczyka, który pełnił tą funkcję do 2011 r. Od 26 marca 2012 roku zgodnie z wynikami przeprowadzonego konkursu i uchwałą nr 243/2012 Zarządu Powiatu w Świdnicy nowym dyrektorem jednostki została Pani Małgorzata Jurkowska, która pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego.

Już w 2002 r. zakupiono nowy samochód marki Mercedes. Po zmianie dysponenta jednostki w październiku 2007 r. oddano do kasacji sześć Polonezów i dwa samochody Renault, które ze względu na swój wiek i przebieg kilometrów nie spełniały norm bezpieczeństwa. Dzięki funduszom unijnym Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy wzbogaciło się o dwa nowe pojazdy, jeden w 2004 roku, drugi w 2007 roku. Na uwagę zasługuje również akcja zbiórki pieniędzy na nowe karetki, jaka miała miejsce w 2001 r. Zorganizowano wówczas bal, na który zostali zaproszeni politycy oraz przedstawiciele firm z terenu powiatu świdnickiego. Ponadto w 2007 r. zakupiono jeden samochód z wyposażeniem o standardzie zespołu specjalistycznego oraz dwa Fiaty Doblo służące do realizacji transportów pacjentów. Dzięki zabezpieczeniu i wyłożeniu środków przez Starostwo Powiatowe w wysokości 1 000 000,00 zł w dniu 28.10.2008 r. złożono kolejny wniosek o zakup trzech w pełni wyposażonych pojazdów sanitarnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w kwietniu 2009 r. i świdnickiemu pogotowiu przyznano trzy nowe pojazdy marki Volkswagen Crafter. Refundacja ze środków unijnych wyniosła 836 000,00 zł. W kolejnych latach Pogotowie wzbogacało się o kolejne nowe ambulanse, praktycznie od roku 2012 do chwili obecnej był to jeden ambulans sanitarny rocznie. Jednostka kupowała je ze środków własnych, bądź też dotacji celowych z Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Zdrowia.

Od 2010 roku Pogotowie planowało rozpoczęcie budowy nowej, nowoczesnej wg wszelkich standardów europejskich siedziby przy ulicy Leśnej. Plany te zostają zrealizowane w lutym 2015 r. kiedy to siedzibą Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy staje się nowy obiekt przy ulicy Leśnej 31.

Obecnie SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy na podstawie umowy nr 16/1/3101063/01/2019/02 z dnia 01.04.2019 r. zawartej na podstawie Porozumienia nr 1 ze świadczeniodawcą reprezentantem (Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu) ma zakontraktowane 5 dobokaretek, co oznacza 5 karetek jeżdżących całodobowo.

Rodzaj i rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego działających w rejonie operacyjnym funkcjonowania dyspozytorni we Wrocławiu:

Lp.     Zespoły                Ilość zespołów        Miejsce stacjonowania/ Obszar działania

  1.  Zespół „D 01 88”                  1                                                 Świdnica
  2.  Zespół „D 01 31”                  1                                                 Świdnica
  3.  Zespół „D 01 33”                  1                                                 Świebodzice
  4.  Zespół „D 01 92”                  1                                                 Strzegom
  5.  Zespół „D 01 90”                  1                                                 Jaworzyna Śląska

Do wypełniania zadań statutowych Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy dysponuje:

1) Zespołami Ratownictwa Medycznego :

– specjalistycznymi

– podstawowymi

2) Wyjazdową opieką lekarską i pielęgniarską,

3) Zespołem transportowym medycznym „TM”

Pogotowie

Zespoły ratownictwa medycznego „S” i „P” są to zespoły, które według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wykonują medyczne czynności ratunkowe w celu ratowania osoby będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Personel

Nasza wykwalifikowana kadra medyczna zapewnia wysoką jakość świadczeń. Podstawowym celem istnienia SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy jest świadczenie całodobowych usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w razie:
• nagłego zachorowania,
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
• gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Świdnicka Szkoła Ratownictwa

Nasza wykwalifikowana kadra medyczna zapewnia wysoką jakość świadczeń. Podstawowym celem istnienia SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy jest świadczenie całodobowych usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Scroll to Top
Skip to content