Jest to zazwyczaj krótkotrwała i stosunkowo szybko przemijająca utrata przytomności, spowodowana nagłym, ale i chwilowym niedotlenieniem mózgu.

 

Zdarza się owa przypadłość najczęściej w charakterystycznych okolicznościach, gdzie ludzie muszą przez dłuższy czas przebywać w pozycji stojącej, w źle wentylowanych pomieszczeniach, gdzie cyrkulacja świeżego powietrza, bogatego w tlen jest ograniczona, ma to miejsce w dużych skupiskach ludzi, podczas uroczystości publicznych, w środkach transportu itp. Również warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na osoby z predyspozycją do zasłabnięcia,  zwłaszcza, gdy jest duszno czy parno, a ciśnienie atmosferyczne jest niskie.

 

Wtedy to, przede wszystkim w pozycji stojącej, dochodzi do niedokrwienia i w konsekwencji niedotlenienia mózgu, gdyż krew gromadzi się, niejako w nadmiarze, w kończynach dolnych.

Zazwyczaj omdlenie poprzedzone jest pewnymi, typowymi objawami, takimi jak ogólne osłabienie, zawroty głowy czy mroczki przed oczami, osoba taka może być blada czy też spocona.

 

Konsekwencją omdlenia zazwyczaj jest upadek na podłoże, wtedy to u takiej osoby głowa, serce oraz inne narządy znajdują się w jednej płaszczyźnie, co pomaga uregulować przepływ krwi, zwłaszcza do mózgu, powodując stopniowe odzyskiwanie świadomości. W takim przypadku, gdy osoba poszkodowana leży na wznak, można unieść jej kończyny do góry, co również wspomoże ponowne ukrwienie mózgu.

Poza tym omdlenie nie jest groźnym stanem. Po krótkotrwałej utracie przytomności, osoby takie odzyskują świadomość. Może się jednak zdarzyć, iż ponownie dojdzie do omdlenia, dlatego też lepiej jest, by osoba taka pozostała jeszcze przez pewien czas w pozycji leżącej, najlepiej na świeżym powietrzu, bądź w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Nigdy nie należy pozostawiać takiej osoby samej, ani nie podawać żadnych płynów, gdy osoba jest nieprzytomna lub jej świadomość bardzo ograniczona, mogłoby to spowodować zachłyśnięcie. Nie wolno również cucić takiej osoby poprzez uderzenia w twarz. Trzeba również pamiętać, że omdlenie wiąże się z ryzykiem powstania urazów głowy lub kończyn, spowodowanych upadkiem.

Jeśli jednak poszkodowany nie odzyskuje przez dłuższy czas przytomności, może to świadczyć  o innych, współistniejących chorobach. Należy wtedy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Skip to content